Turkish Embassy in Budapest

Embassy History and Previous Ambassadors

 
Hüsrev R Gerede
01.01.1924-01.01.1926
Numan R. Menemencioğlu
01.01.1926-01.01.1927
Nurettin Ferruh Alkent
01.01.1927-01.01.1928
Vasıf Çınar
01.01.1928-01.01.1929
Behiç Erkin
01.01.1929-01.01.1939
Ruşen Eşref Ünaydın
01.01.1939-01.01.1943
Şevked Fuat Keçeci
01.01.1943-01.01.1945
Agah Aksel
01.01.1946-01.01.1949
Celal Hazım Tepeyran
01.01.1950-01.01.1954
Cemal Yeşil
01.01.1956-01.01.1960
Mehmet İrfan Karasar
01.01.1960-16.06.1960
Burhan Işın
17.06.1960-01.01.1963
Nedim Erinç
01.01.1963-01.01.1967
Veysel Versan
01.01.1967-01.01.1969
İsmail Soysal
01.01.1969-01.01.1972
Mehmet Fuat Kepenek
01.01.1972-01.01.1976
Talat Benler
01.01.1976-01.01.1980
Oğuz Gökmen
01.01.1980-01.01.1981
Osman Başman
09.07.1982-01.01.1986
Asaf İnhan
24.01.1986-29.02.1988
Halit Güvener
29.02.1988-24.11.1990
Bedrettin Tunabaş
25.11.1990-18.05.1995
Süha Noyan
31.05.1995-27.09.1996
İsmet Birsel
29.09.1996-01.10.1998
Ender Arat
16.10.1998-15.12.2002
Aydan Karahan
07.04.2003-17.11.2004
Umur Apaydın
30.11.2004-01.04.2008
Oya Tuzcuoğlu
14.04.2008-01.07.2010
Hasan Kemal Gür
28.07.2010-04.11.2013
Şakir Fakılı
11.11.2013-